Maksymalny okres na jaki wydane będzie zaświadczenie szkolne/na studia zależy od czynników szkodliwych występujących w trakcie nauki i podanych na skierowaniu od placówki dydaktycznej oraz od stanu zdrowia ucznia/studenta. Osoby zdrowe, mające w trakcie nauki narażenie jedynie na komputer otrzymają zaświadczenie na 5 lat.
Wsteczne zaświadczenie szkolne/na studia nie jest wydawane. Możliwe jest tylko uzyskanie zwolnienia lekarskiego w postaci zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w szkole/ na studiach z powodu choroby maksymalnie do 5 dni wstecz od dnia złożenia zamówienia.
Podczas rozmowy z lekarzem lub podczas wypełniania formularza zamówienia proszę zgłosić chęć otrzymania oryginału zaświadczenia. Możliwe są 3 sposoby wysyłki: list zwykły nierejestrowany (5 pln- płatność blikiem na nr telefonu z którego będzie dzwonił lekarz), przesyłka DPD (10 pln, konieczność wygenerowania i przesłania etykiety nadawczej w formacie pdf), przesyłka paczkomatowa (minipaczka, 12 pln, konieczność przesłania kodu nadania paczki lekarzowi).
Zwolnienie lekarskie dla studenta wydawane jest w formie zaświadczenia lekarskiego ogólnego, widnieje na nim pieczątka/nadruk podmiotu leczniczego, pieczątka i podpis lekarza oraz data wystawienia. W przypadku zwolnień długotrwałych, student może być zobowiązany do regularnego przedstawiania aktualnych zwolnień. Student ma prawo do nieobecności na zajęciach podczas trwania zwolnienia lekarskiego.
Koszt zaświadczenia lekarskiego od lekarza medycyny pracy pozwalającego na podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole lub na uczelni to koszt 200 złotych. Cena zaświadczenia lekarskiego dla studenta lub ucznia o chorobie to koszt 120 złotych.
Zasadniczo szkoła lub uczelnia nie mogę nie uznać zaświadczenia lekarskiego o chorobie, ale mogą mieć mniej lub bardziej uzasadnione wątpliwości co do oryginalności zaświadczenia lekarskiego. Regulamin studiów każdej uczelni określa zasady usprawiedliwiania i przedkładania zaświadczeń lekarskich.
Ustawa o służbie medycyny pracy, a konkretnie art.5 ust.1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy mówi o tym , że podmiotami objętymi zadaniami służby medycyny pracy są kandydaci do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniowie i słuchacze tych szkół, studenci oraz słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub stażu uczniowskiego są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. Obowiązek objęcia profilaktyczną opieką zdrowotną spoczywa na szkole, szkole wyższej lub organizatorze kwalifikacyjnych kursów zawodowych i realizuje się w formie wydania skierowania na badania i żądania dostarczenia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia lub kontynuowania nauki/studiów/kwalifikacyjnego kursu zawodowego/kształcenia w szkole doktorskiej. Badanie związane z wydaniem zaświadczenia ma na celu zapewnienie, że kandydat nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia określonej formy kształcenia oraz aby ocenić wpływ czynników szkodliwych występujących w trakcie nauki na stan zdrowia ucznia/studenta.